Wołomin: nowe horyzonty dzięki mocy geotermalnej
Wody termalne stanowią cenny zasób, którego potencjał w Polsce jest coraz szerzej rozpoznawany i wykorzystywany. Ich wszechstronne zastosowanie, od produkcji energii, ciepłownictwa, po rekreację i lecznictwo, otwiera nowe możliwości dla rozwoju ekologicznego, promocji zdrowia i wzrostu atrakcyjności turystycznej. Inwestycje w infrastrukturę wykorzystującą wody termalne przynoszą więc korzyści społeczne, zdrowotne i ekonomiczne, wpisując się jednocześnie w globalne trendy zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Geotermia w Wołominie – potencjał i perspektywy
Geotermia, odnawialne źródło energii, niezależne od sytuacji gospodarczo-politycznej i cen surowców, otwiera przed Wołominem nowe możliwości rozwoju. Może znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców, zwiększenia atrakcyjności turystycznej gminy Wołomin i zapewnienia poprawy efektywności energetycznej.
Miasto, rozpoznając ogromny potencjał tkwiący w wodach termalnych, planuje rozbudowę Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR). Zgodnie z celami wyznaczonymi przez Burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji ma powstać rozbudowany kompleks rekreacyjny z nowoczesną infrastrukturą sportową. Modernizacja boisk oraz budowa nowoczesnej hali sportowej to pierwsze kroki w kierunku stworzenia kompleksu, który będzie korzystał z ciepła geotermalnego. Prace projektowe dotyczące centrum rekreacyjnego już trwają, podobnie jak starania o pozyskanie finansowania na następny etap – kolejny odwiert zatłaczający wodę już po uzyskaniu z niej ciepła.
Z kolei możliwość wykorzystania geotermii przez Zakład Energetyki Cieplnej (ZEC) to jeden z istotnych aspektów strategii dekarbonizacji gminy, zmierzający do zmniejszenia zależności od tradycyjnych źródeł energii i, co za tym idzie, większej stabilności cen ciepła, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów emisji CO2. W systemie ciepłowniczym Wołomina, temperatura wody geotermalnej wymaga współpracy z dodatkowym źródłem ciepła, takim jak pompy ciepła. Pompy, korzystając z wód geotermalnych jako dolnego źródła, doskonale komplementują system energetyczny, którego istotną częścią będzie system kogeneracyjny. Strategiczne rozproszenie źródeł ciepła, łączące pompy ciepła i kogenerację, pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii i redukcję kosztów dla odbiorców, poprawiając jednocześnie wydajność całej sieci ciepłowniczej.
Źródła finansowania
Kluczowym krokiem w realizacji tego projektu jest pozyskiwanie finansowania i aplikowanie o środki z różnorodnych funduszy. Już w tym roku gmina planuje złożyć wnioski w ramach programu "Sportowa Polska". Celem jest modernizacja głównego boiska na terenie OSiR, które będzie częścią nowoczesnego wołomińskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Dialog z władzami na różnych szczeblach – od wojewódzkiego, po rządowy – jest obecnie intensyfikowany, by zwiększyć szanse na pozyskanie dodatkowego wsparcia. W kontekście celów ciepłowniczych, Wołomin oczekuje na oferty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz środki z programów finansowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Z myślą o maksymalnym wykorzystaniu potencjału środków zewnętrznych, gmina podjęła się organizacji prac projektowych w kilku grupach tematycznych. Cel jest jasny: efektywnie aplikować o dofinansowania na kolejne etapy projektu.
Warto podkreślić, że już udało się pozyskać znaczące fundusze z unijnego mechanizmu EUCF na opracowanie koncepcji inwestycyjnych, w tym na plany geotermalne. Pierwszy etap finansowania – uzyskanie aż 12 milionów złotych na odwiert badawczy – jest już za nami. Aktualnie trwają prace nad pozyskaniem środków na realizację projektów, kolejnym etapem będzie ubieganie się o wsparcie z Europejskiego Banku Centralnego na sfinansowanie inwestycji. Gmina nie wyklucza również współpracy z sektorem prywatnym, co może dodatkowo przyspieszyć realizację i eksploatację geotermalnych źródeł ciepła.
Szansa dla Wołomina
Geotermia stanowi dla Wołomina szansę na zrównoważony rozwój, zwłaszcza w kontekście takich wyzwań, jak zmiana klimatu, konieczność redukcji emisji CO2, rosnące koszty surowców i potrzeba zwiększenia efektywności energetycznej. Inwestycje w geotermię to nie tylko inwestycje w czystą energię i ciepło, ale także w przyszłość miasta – jego rozwój ekonomiczny, poprawę jakości życia mieszkańców oraz wzmocnienie atrakcyjności turystycznej. Realizacja takiego projektu wymaga współpracy lokalnych władz, Zakładu Energetyki Cieplnej i społeczności, ale korzyści płynące z wykorzystania geotermii mogą przynieść długotrwałe i znaczące efekty dla całej gminy.
Artykuł opublikowany w Tygodniku „Wieści podwarszawskie” nr 14/2024