Przed mieszkańcami gminy Wołomin kolejny sezon grzewczy, powiemy co warto zrobić, aby zaoszczędzić na kosztach energii cieplnej domu lub mieszkania i jak w prosty sposób sprawić, aby rachunki za energię cieplną nie obciążały nadmiernie domowego budżetu. Niektóre ze wskazówek wymagają niewielkich inwestycji, inne poświęcenia czasu, a większość to drobiazgi, które sprawią, że poczujesz różnicę.
SPRAWDŹ SZCZELNOŚĆ OKIEN I DRZWI
To kluczowe. Jakość stolarki drzwiowej i okiennej szczególnie w starszym budownictwie pozostawia wiele do życzenia. Zniszczone uszczelnienia, wypaczone futryny czy ubytki w materiale sprawiają, że do pomieszczeń dostaje się zimne powietrze z zewnątrz. Najprostszym i najtańszym sposobem jest zlokalizowanie szczelin, zakup nowych uszczelek i naklejenie ich na brzegach futryny. Jednak przy znacznym zużyciu zalecana jest kompletna wymiana stolarki. Wiele osób decyduje się na wezwanie specjalisty z kamerą termowizyjną, który dokładnie wskaże miejsca, w których występują nieszczelności.
TEMPERATURA DOSTOSOWANA DO WŁASNYCH POTRZEB
W procesie oszczędności energii cieplnej istotną sprawą jest kontrola i regulacja temperatury pomieszczeń. Pamiętaj nie nagrzewaj nadmiernie mieszkania. Warto zmniejszać moc grzejników w pokojach mało uczęszczanych. Zbyt wysoka temperatura źle wpływa na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Inwestycja w nowoczesne, bezprzewodowe regulatory kaloryferów i elektroniczne sterowniki ciepła sprawią, że zużycie energii będzie mniejsze. Jeden stopień na termometrze mniej to zużycie ciepła niższe, nawet o 5-8%.
PRZEGLĄD STANU TECHNICZNEGO INSTALACJI GRZEWCZEJ
Uszkodzone lub zapowietrzone grzejniki potrafią przysporzyć wielu problemów. Awaria nawet jednego kaloryfera doprowadza to utraty ciepła i większego poboru energii przez inne urządzenia. Zbierające się zanieczyszczenia i osad w instalacji obniża jej wydajność. Dlatego warto dokonywać regularnych kontroli, przeglądów i konserwacji.
KONTROLA WENTYLACJI JEST RÓWNIE WAŻNA
Oprócz przeglądów technicznych instalacji grzewczej równie ważna jest sprawnie i wydajnie działająca domowa wentylacja. Upewnij się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych są szczelne i poprawnie zamontowane oraz czy wywiewy kratkowe działają wtedy kiedy powinny. Optymalna wentylacja pomaga w skutecznym odprowadzaniu wilgoci z pomieszczeń, co ma znaczący wpływ na panującą w nich temperaturę.
EKRANY TO TANIA METODA NA OSZCZĘDNOŚĆ
To naprawdę warto zrobić! Bardzo mały nakładem środków możemy naprawdę zaoszczędzić na rachunku za energię. Zakup ekranów za grzejnikowych to wydatek raptem kilkudziesięciu złotych. Przede wszystkim ograniczają one wchłanianie ciepła przez "gołe" ściany i odbijają temperaturę kierując je w stronę pomieszczenia. Poproś w sklepie o elastyczne panele zbudowane ze specjalnej magnetycznej folii izolacyjnej, oddającej ciepło.
WIETRZENIE - DOBRY NAWYK W TWOIM DOMU
Odpowiednie otwieranie i zamykanie okien w mieszkaniu to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia, ale nie zawsze wykonywana w należyty sposób. Zastosowanie kilku prostych zasad pozwoli na zaoszczędzenie kolejnych porcji energii, a co za tym idzie gazu czy opału. Zimą wietrz pomieszczenia krótko - oczywiście w zależności od temperatury na zewnątrz, ale nie dłużej niż kilkadziesiąt minut bez przerwy. Wcześniej pamiętaj, aby zakręcić zawory w grzejnikach w przeciwnym wypadku całe ciepło uleci na zewnątrz. Cyrkulacja powietrza w domu jest konieczna!
NIE ZASTAWIAJ GRZEJNIKÓW MEBLAMI
Właściwe ustawienie mebli w mieszkaniu może mieć ogromny wpływ na przepływ temperatury, a co za tym idzie na nasze oszczędności. Ergonomiczna aranżacja wnętrza to klucz do poprawy domowego budżetu. Nie zasłaniaj kaloryferów meblami lub grubymi zasłonami. Zastawiony grzejnik będzie musiał działać ze zwiększoną mocą. Odległość przedmiotów od źródła ciepła powinna wynosić co najmniej kilkanaście centymetrów. Często popełniany błąd to zastawianie kaloryferów kanapą lub fotelem.
SIŁA NATURY GRZEJE LEPIEJ NIŻ MYŚLISZ
W sposób oczywisty i naturalny padające na szyby promienie słoneczne podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego warto kiedy tylko to możliwe korzystać z tego darmowego źródła. Pamiętaj aby w mroźne, ale pogodne dni odsłonić zasłony, firany czy żaluzje i łapać jak najwięcej słońca. W nocy natomiast przeciwnie, warto zaciągnąć kotary, aby straty energii były jak najmniejsze.
NOWOCZESNE SYSTEMY GRZEWCZE - DROGO, ALE SKUTECZNIE
Jeżeli budujesz, remontujesz lub modernizujesz swój dom koniecznie pomyśl o nowoczesnych i ekonomicznych systemach grzewczych. To prawda nie są to rozwiązania tanie, ale w perspektywie kilku lat pozwolą na bardzo duże oszczędności kosztów związanych z ogrzewaniem. Alternatywnych możliwości jest wiele. O to kilka wskazówek: Wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych zużywających mniej paliwa np. kocioł kondensacyjny. Instalacja dodatkowych źródeł energii - pomp ciepła czy rekuperatorów połączonych z wentylacją. Montaż elektronicznych sterowników automatycznie zarządzających pracą urządzeń grzewczych.
INWESTYCJA W OCIEPLENIE BUDYNKU
Żadne to odkrycie, że ciepło z naszego domu również przez ściany, strop i dach, które głównie w starszym budownictwie są źle ocieplone lub po latach izolacja nie spełnia już swojej funkcji. Wówczas jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie nowoczesnej termomodernizacji. To najbardziej skuteczny ze sposobów oszczędności ciepła, ale również znacznie kosztowniejszy. Innowacyjne systemu ociepleń budynków są bez wątpienia gwarancją mniejszego zapotrzebowania na energię. Jednak przeprowadzenie takiej inwestycji wymaga poważnego zastanowienia i przeznaczenia dużych nakładów finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie profesjonalnej firmy , która doradzi wybranie najlepszego rozwiązania.